wikipedi

 • android uygulması çok iyidir.
 • her yazılana inanılmaz istenildiğinde bilgileri değiştirebileceğiniz online ansiklopedi
 • kutsal bilgi kaynağı googledan sonra her istediğime cevap veren internet ansiklopedisi. kurucusu jimmy wales adında bir abimiz nupedia isminde bir site ile başlamış bizim wikipedianın atası bu, parasınıda ortamıda bu sitede yaptıktan sonra wikipedia'ya geçiş yapmış aslında wiki bi dilde hızlı anlamına geliodu pedi'de eğitim sistemi olması lazım sanırım yunan kültürüydü wikipediada tüm dünyaya hitap eden hızlı bir eğitim öğretim sayfası olduğu düşünüldüğünde bence jimmy'de bu tarz düşünüp farklı dilleri birleştirerek bu adı verdi. iyide yaptı.
 • logosu eksik parçaları olan küre şeklindeki bir yapbozdur. eksik parçalar süreli gelişen, yenilenen içerikleri temsil eder.

  ayrıca: (bkz: umut sarıkaya)
  muhendissozluk.net
 • yüce türk devleti tarafından doğrudan erişime kapatılmıştır. kapatılma gerekçesi, türkiye'nin suriye'deki iç savaşa destek verdiğine dair bir içerik bulunmasıdır ki, türkiye'de yaşayan ve azıcık okuması yazması olan herkesin bildiği bir gerçektir bu. anlaşıldığı kadarıyla yüce türk devleti bu bilginin wikipedia üzerinden kalıcı bir bilgi haline gelmesini engellemeye çalışmaktadır.
  yüce türk devletinin wikipedia'dan bir başka talebi, ülkemize gelerek bir ofis kurması ve vergi vermesidir. bu her kuşu öptük bir tek leylek kaldı demektir ki, ben bizim büyük türk büyüklerimizin wiki'nin kar amacı gütmeyen bir kuruluş olduğunu bilmediklerini sanmıyorum. bu beyan büyük bir kötü niyet içermektedir.
  neyse ki, dünya, bizim yüce türk devletinin ve onun büyük türk büyüğü yöneticilerinin keyfine göre dans etmemektedir. en basit şekli wikipedia sözcüğünün önüne bir sıfır koyarak bu erişim engelini aşmanın elli farklı tonu insanlara ulaştırılmıştır.
  en.0wikipedia.org
 • vikipedi, larousse ansiklopedi'nin raflarda tozlandığı, akıllı telefonların yaygınlaşmadığı dönemlerde babaların, evlatları ders çalışacak diye bilgisayar almasının gerekçesi ansiklopedidir.

  sloganı özgür ansiklopedidir. yazarları, editörleri özgürdür. herkes fikrini beyan edebilmektedir. bu salt doğru anlamına gelmez ki aksini iddia etme hakkınız saklıdır. elinizde deliliniz varsa siz de bir başlık açıp kendi fikrinizle altını doldurabilir, doğru bildiğinizi yayınlayabilirsiniz.

  ingilizce sitenin self-coups başlığı altında turkey - president [recep tayyip erdogan] maddesi eklendi-silindi iddiası var ise de referanslar bölümünde, 1991'den bu yana kendi kendine darbeler ve darbe teşebbüsleri bölümünün altında şu gün itibariyle turkey-2016 bağlantı linki mevcut. bağlantının yönlendirdiği içerikte "gülen has suggested the coup was in fact a "self-coup" carried out by erdogan to consolidate his grip on power, a belief shared among some analysts and many turks." ifadesi de yer alıyor.

  belki kapanması kararının gerekçelerinden biri de budur. ben bunun kontrollü olduğuna fakat kendi kendine darbe olmadığına inansam da bu başlık beni hiç rahatsız etmiyor. çünkü neden etsin.

  hem sonra ülke olarak azıcık bir şeyler öğreniyor, onu da vikipedi'den sağlıyorduk. peki şimdi internet kafelerde sürten çocuklar, apartlarda kızlı erkekli kalan öğrenciler, dönem ödevini son gün yetiştirmeye çalışan haylazlar ansiklopedik bilgiyi nereden alacak?

  erdoğan bir konuşmasında "beyler! devlet yönetiyoruz devlet." demişti. çok sonraları erdoğan sevdalısı bir arkadaşım, "şu lafı duyduğumda tüylerim diken diken oluyor abi ya" diyecekti. peki devlet yönetmek, alternatif bir çözüm yolu üretmeden hoşuna gitmediğini yasaklamak, fikrini beğenmediğini içeri atmak mıdır? eğer böyle çözüme kavuşulacağına inanılıyorsa haldun abiye "abi türkiye yarım saat uzaaaat" diye bir seslenip vikipediden musa ve firavun başlığını okumalarını öneririm.

  yasaklamak çözmez. alternatif yollar üretir. akılcı bir yönetim yasaklamak yerine daha iyisini tesis edip onu gösterir.
 • tr.0wikipedia.org ile girilebilmektedir.
sosyal medyadan takip edin
mühendis sözlük facebook mühendis sözlük twitter mühendis sözlük instagram mühendis sözlük youtube mühendis sözlük google plus
duyurular
 • elektronik ve haberleşme mühendisliği
 • inşaat mı makine mi 2
 • matlab antremanları 3
 • bilgisayar önerisi 6
 • yönetim bilişim sistemleri
facebook'tan takip edin