proton

 • atomun yapıtaşlarından biri. pozitif yüklü.
  yeni bir araştırma yapan bilim insanları protonun ağırlığının daha hafif olduğunu ortaya koymuşlar. hem de 30 milyarda biri kadar daha hafif!1

  "... öyle hafiftirler ki, ölçülmesi ancak bilim insanlarının penning tuzağı adını verdikleri bir cihazla mümkündür. proton cihazın elektrik yüklü alanına takılırken, manyetik alanı tarafından da daire şeklinde hareket ettirilir. proton döndüğü sürede hangi frekansta titriyor ya da kararsız bir biçimde salınıyorsa, ona göre kütlesi hakkında fikir verir. araştırmacılar bu ölçümleri, 12 atomik kütle birimi olarak tanımlanan karbon atomuyla kıyaslayarak hesaplayabilir.Kuşkusuz hiçbir deney kusursuz değil ve manyetik alanlar bulunduğumuz yere ve zamana göre küçük ölçekli hata paylarına yol açarak değişiklik gösterebiliyor.İşte almanya'da bir grup fizikçi, çekirdek ve protonu ayrı yerlere hapsedip hızlı bir şekilde ölçüm alanına yerleştirmeyi başardı. önceden 30 dakika kadar alan bir deneyi 3 dakikada tamamlayarak protonun kütlesine dair daha isabetli bir veriye ulaştılar. ekip ayrıca kurulumuna daha fazla hareket detektörü ekledi ve böylece trilyon başına 32 parça hassasiyetle ölçüm yapabildi.Deney sonuçlarına göre protonun kütlesi 1,007276466583 atomik kütle birimi. geçmiş deneylerden elde edilen ortalama değerin yaklaşık 30 milyar katı kadar düşük olan bu ölçüm, bu hafta physical review letters'da yayımlandı."

  makalenin tamamı için;
  kurious.ku.edu.tr
 • malezya kökenli bir otomobil firması. %50 malezya (hıcom) %50 mitsubishi (japon) ortaklığı olarak kurulmuştur. genel olarak mitsubishi'nin otomobillerini proton markası altında üretir. bunun yanı sıra kendi tasarımları da vardır.
  ülkemize girişi, 1999 yılında müslüman kesimi "tokatlamasıyla" ünlü dolandırıcı jet fadıl sayesinde olmuştur. jet fadıl proton firmasına logosu "imza" olan tek bir otomobil yaptırararak, ülkemizde büyük bir otomobil fabrikası kuracağı iddiasıyla ortaya çıkmış ve müslümanlardan yaklaşık 300 milyon dolar civarında para toplamış ve bu parayı "deve" etmiştir. imza adı altında üretilecek proton otomobillerin fabrika arazisinde bugün siirt fıstığı yetiştirilmektedir.
sosyal medyadan takip edin
mühendis sözlük facebook mühendis sözlük twitter mühendis sözlük instagram mühendis sözlük youtube mühendis sözlük google plus
duyurular
 • elektronik ve haberleşme mühendisliği
 • inşaat mı makine mi 2
 • matlab antremanları 3
 • bilgisayar önerisi 6
 • yönetim bilişim sistemleri
facebook'tan takip edin