koroner bypass ameliyatı

 • kalbe kan taşıyan atardamarların, çeşitli nedenlerle tıkanması ve görevini yapmaması durumunda bu damarların çıkartılarak yerine vücudun başka bir yerinden alınan toplardamarın takılması ameliyatıdır. pek çok doktor tarafından organ nakli ve beyin cerrahisi ile birlikte ameliyat olan için en zor üç ameliyattan birisi olarak kabul edilmektedir.
  damarları tıkayan etmenler, yağlı yiyeceklerle beslenme, aşırı kilo, başta sigara olmak üzere pek çok zehirli gaz ya da genetik olabilir. atardamarı tıkayan etmenler toplardamarı da tıkayacağından, atardamarla değiştirilmek üzere vücuttan (çoğu kez sağ bacaktan) alınan toplar damar ters yüz edilerek "kirlenmemiş" yüzeyi damar içi olarak kullanılır.
  bu ameliyat ilk kez 1970'li yılların başında yapılmaya başlanmıştır. ameliyat sonrası ölüm oranı %60'ın üzerindeydi ve 1980'li yılların ortalarına kadar oran düşerek %25'lere geriledi. 1985 yılından itibaren mikrocerrahide ve tıbbi görüntülemede yaşanan gelişmelerle 2000'li yıllarda ölüm oranları hızla geriledi. bugün on bin hastadan sadece iki tanesi ameliyat, ya da ameliyat sonrası komplikasyonlardan dolayı ölmektedir.
  ameliyat sırasında gögüs kafesinin her iki yanını birleştiren ve halk arasında "iman tahtası" denilen sternum adlı kemik diklemesine kesilerek kalp ortaya çıkarılır. damar değişikliği yapıldıktan sonra bu kemik çelik tellerle birleştirilerek kaynaması beklenir. ameliyattaki en büyük sıkıntı bu kemiğin kaynama sürecidir. bazen kemik kaynamaz, bu durumda göğüs tekrar açılarak kemik tekrar birleştirilir.
  yeni ameliyat teknolojileriyle bu kemiği kesmeden de robotik yöntemlerle bypass ameliyatı yapılmasına başlanmıştır.
sosyal medyadan takip edin
mühendis sözlük facebook mühendis sözlük twitter mühendis sözlük instagram mühendis sözlük youtube mühendis sözlük google plus
duyurular
 • elektronik ve haberleşme mühendisliği
 • inşaat mı makine mi 2
 • matlab antremanları 3
 • bilgisayar önerisi 6
 • yönetim bilişim sistemleri
facebook'tan takip edin