homo faber

 • isviçreli bir yazar ve aynı zamanda mimar olan max frish'in kitabı. teknik bir mesleğe sahip yazarların kitapları hep ilgimi çekmiştir. (bkz: oğuz atay) o yüzden yazarın mimar olduğunu öğrenince daha bir ısındım kitaba.

  kitap, hayata ve insanlara karşı soğuk, hatta duygusuz; her şeyi matematik ve mantık çerçevesinde gören, kadere veya rastlantılara inanmayan mühendis walter faber'in bir uçak yolculuğu sırasında yaşadığı bir "rastlantı"nın hayatının geri kalanını nasıl değiştirdiğini anlatıyor. gerçi walter faber olayları rastlantı yerine yaşayabileceği olasılıklardan biri olarak kabul ediyor, belirtmeden geçemeyeceğim. en azından başta öyle düşünüyor. bu noktada yevgeni zamyatinin biz kitabı geldi aklıma. biz kitabının kahramanı da matematikçiydi ve duygusuz biriydi aslında. gerçi kitabın evrenindeki devlet her şeyi matematik üzerine kurmuştu, dolayısıyla vatandaşları da öyleydi.

  işin ilginç yanı benim kitapla tanışmam da bir rastlantı sonucu oldu. başka bir kitapta, wilhelm schmidt'in mutsuz olmak kitabını okurken duymuş ve defterime not almıştım bu kitabı. ne zaman satın aldığımı bile hatırlamıyorum. iş yerinin eve uzak olmasının tek iyi yanı da yolda bol bol okumak oluyor sanırım. yine yolda ne okusam diye düşünürken kitaplığımda birden gözüme çarptı ve aldım çıktım evden. keşke daha önce okusaymışım. uzun zamandır beni bu kadar etkileyen bir kitap okumamıştım.

  yazarın anlatımı da çok farklı geldi bana. ilerde olacak olayları baştan şak diye söylüyor ve şok oluyorsunuz. belki de bu sayede kitap sizi kendine daha çok geçiyor. olayların nasıl gerçekleşeceğini merak ediyorsunuz ve kelimenin tam anlamıyla kitabı elinizden bırakamıyorunuz. öyle ki kitabı okurken metroda ineceğim durağı geçtiğim bile oldu.

  uzun kafın kısası farklı bir kitap okumak isteyenlere, roman kahramanı da bir mühendis olan homo faber kitabını şiddetle tavsiye ediyorum.

  bu arada homo faber latincede alet yapan insan, teknik insan gibi bir anlamına geliyormuş.
sosyal medyadan takip edin
mühendis sözlük facebook mühendis sözlük twitter mühendis sözlük instagram mühendis sözlük youtube mühendis sözlük google plus
duyurular
 • elektronik ve haberleşme mühendisliği
 • inşaat mı makine mi 2
 • matlab antremanları 3
 • bilgisayar önerisi 6
 • yönetim bilişim sistemleri
facebook'tan takip edin