elon musk

 • 1971 yılında güney afrikada doğan,ülkemizde ki 25 milyon kişi gibi "biz yanlış yerde doğduk ve yaşıyoruz yeeaa" demeyip hayalleri uğruna (ve askerlikten kaçmak içinde) abd'ye giden mucit. burada oturup sıradan bir şekilde adamın hayatını kronolojik olarak yazmanın çokta bir manası yok yada padişah fermanı gibi yaptıklarını-yapacaklarını tek tek sıralamaya da niyetim yok ama size şu çok sevdiğim nadide adamı kısaca anlatacak bir kaç satır yazayım ;

  öncelikle 1999 yılında insanlığın artık internet çağına girdiğini ve burada çok fazla miktarda para döneceğini anlaması üzerine x.com adlı ödeme sisteminin kuruculuğunu yapıyor. 2001'de değişen adıyla paypal... buradan sağladığı ciddi finansman sayesinde hayallerine istediği vizyona çok daha kolay ulaşacağını anlıyor ve kolları sıvamaya başlıyor.

  2002 yılında insanların daha ucuz ve daha ileri roket teknolojisi ile uzaya gitmesi için,bilim için spacex adlı şirketi kuruyor. spacex roket teknolojisinin durumunu ilerletmeye odaklanmış fırlatma araçları geliştirip üreten bir şirkettir. gündemi azıcık takip edenler falcon9 roketinin başarılarını biliyorlardır,bunu da burda yazacak babayiğit olmaz heralde. yazmak isteyen olursa da 5 sayfadan aşağı yazarsa hakaret niteliğinde olmuş olur. kendi spacex medya hesapları ve internet sitesinden roket uçuşları, denemeleri, başarı ve başarısızlıklarını izleyebilirsiniz.


  2003 yılında insanların sürdürülebilir enerji ile yaşamaları gerektiğini ve buna ilk olarak benzinli araçlar yerine elektrik araçlarla yapılması fikrini öne sürdü.hem insalar hemde doğa için bunun şart olması gerektiğini savunaraktan tesla motors adlı otomobil ve motor şirketinin kurucu ortaklığını yaptı. tesla motors dünya da otomobil endüstrisine şimdilik ultra mega bi değişim veremese de bir kaç sene içerisinde üreteceği yeni modelleriyle ciddi anlamda çok farklı bir ivme kazandırmış olacak.


  2006 yılında kurulan solarcity adlı abd'nin en büyük güneş enerji verici şirketine,sadece işin benzinli araçların elektrikliye çevirmesiyle küresel ısınma ile savaşamayacağını göstermek amacıyla 2012 yılında ortak olmuştur.


  ve çılgın mucidimizin son hayaline geliyoruz. "hyperloop". gerçekten inanılmaz ve hayata geçirilmesi oldukça zor ve maaliyetli görünen bir proje. tapray (yeni nesil rayötesi sistem) teknolojisi ile geliştirilmekte olan üst düzey bir hızlı ulaşım aracıdır kendileri. aslında hyperloop hakkında çokta bir bilgi sahibi olduğum söylenemez bu yazıyı yazdıktan sonra www.techinsider.io buradaki sistemi uzunca inceleyeceğim ve sizede mutlaka tavsiye ederim. ama size mantığını çok basitçe anlatmam gerekirse ; yer altına kurulan vakum tüpleri içerisine yerleştirilen tren&yarı tren yarı uçakta diyebiliriz,ulaşım araçlarıyla, karadaki gibi viraj eğim dönüm kavis gibi risklerin olmadığı yada uçaklardaki gibi kalkış iniş zahmetinin olmadığı bir ulaşım yöntemi. gerçekçi bakmak gerekirse hem arge çalışmaları hemde kurulum zahmeti (ee yeraltına babacan tüneller kazacaksınız) gibi faktörler yüzünden 2030 itibariyle anca ciddi ciddi görmeye başlayabileceğimiz bir projedir kendileri.

  bu arada bir haberde okuduğuma göre maaşı yılda 37bin dolarmış. (siz hesaplamadan ben söyleyeyim ayda 10bin türk lirası civarı yapıyor) bu para da bize elon musk'ın gerçekten yaptıklarını insanlık için yaptığını gözler önüne seriyordur.
 • (bkz: ıronman )
 • bugün tesla bize nasıl anlatılıp , efsaneleşiyorsa bu adamı da torunlarımıza öle anlatacaklar zira adam akıp giden tarihi yazmıyor onun akışını büküp yeni bir kanal açıyor
 • geleceği kuran insanlardan. spacex'i kuran tesla motors ve paypay'ın kurucu ortaklarından olan mucittir. büyük adamdır.
 • balıkesir üniversitesi mezunu bir mühendisi yanına alırmı diye düşündüğüm insan.
 • öve öve bitirilemiyor ancak madalyonun bir de öbür yüzü var. kendisi her ne kadar aç gözlü bir kapitalist değilim dese de, işçileri zorladığı çalışma koşulları tam tersini söylüyor. haftada 6 gün 12 saat çalışma ve endüstri sekötrü ortalamasının üzerinde iş kazaları.

  gazetehayir.com
 • umut sarıkaya tarafından bambaşka bir açıdan ele alınan adam. iyi mi kötü mü? dost mu düşman mı? kafamızı karıştırdı.

  -- alıntı --
  “paypal’dan parayı götürdü, yetmedi tesla motors’u kurdu elektrikli arabadan düzenli bir akar elde etti. bir çok film ve belgeselin yapımcısı, ayrıca yapay zeka üzerine de çalışıyor… artı, çevre dostu, özgürlükçü, yakışıklı pırıl pırıl bir insan (daha ne olsun).

  “yeter artık dünyalığımı yaptım, yaşım da geldi gideyim datça’ya yerleşeyim” demedi, çünkü dünya ona yetmedi. spacex’i kurdu gözünü mars’a dikti. şimdi mars’ta koloni kurmak için çalışıyor, insanları dünyadan kurtarıp mars’ta yaşatmanın yollarını arıyor. kısacası geleceğimizi ilgilendiren her şey artık elon musk’tan soruluyor. elon, senin benim gibi mal mal gezmiyor elini taşın altına sokuyor…

  bu durumda bok atmak, elon’a şüpheyle bakmak, bu köşede ona yer vermek niye? hatta daha da acımasız olup “seni beni götürmeyecek ki zaten. belirli sayıdaki seçilmiş insanları götürecek” diyebilirsiniz. farkındayım dostlarım ne ben ne de siz zaten mars’ı göremeyeceğiz.

  ama siz de nuh’un gemisi’ne alınmayan bir sincabın ruh halini anlayın biraz. gemiye kabul edilen sincaplara bakıp, “onlar da sincap ben de sincabım, ben neden tufanda boğuluyorum da o kurtuluyor. sincaplıkta bir hata mı yaptım, fındığı mı az kemirdim. sorun nedir?” diye sorulabilmesine ne olur biraz hak verin.

  konu, bir ferdi olduğum insanlığın geleceği ise bazı şüphelerimi dillendirmekten daha doğal ne olabilir? gelecek (ki bizim bile olmayan gelecek) elon musk’tan soruluyorsa, elon musk, adına “gelecek” denen cennetin kapısını tutmuş, istediğini o kapıdan geçiriyor, istediğini geçirmiyorsa benim de onu sorgulamaya hiç mi hakkım yok?

  “yok abi, elon süper bir insandır, gönlü boldur. adam bilim için çalışıyor, insanlık için çalışıyor” diyorsanız. o zaman “mars’ta koloni kuracağız ama yeterli nakit yok” diye silivri’deki arsayı elon musk’ın üzerine yapalım, yeter ki bilim kazansın, çocuklarımız mars’ta okusun diye bilezikleri bozdurup elon’a verelim hepimiz! açıkça soruyorum dostlar; kupkuru mars’taki koloni için yemyeşil silivri’deki arsayı, düğünde akrabalar tarafından verilen elementi satmaya değer mi?

  dünya bitmişmiş, insanlığın başka gezegen bulması gerekmiş ve mars çok uygunmuş, mars’ta koloni kuracakmış, orada patates yetiştirecekmiş, bunun için gece gündüz çalışıyormuş… vay be bu elon musk gerçekten de çok zeki adam. hem de öyle cahil cühela değil, okumuş etmiş üniversite mezunu insanları ancak bir bebenin aklına gelebilecek basitlikte bir fikre inandırdığına göre bir sürü bilim insanını ücretli çalışanı yapabildiğine göre çok zeki bir adam. hakkını vermek lazım.

  mars’a gitmek tamamen bir tezgah mı? yoksa bu elon musk gerçekten bir tokatçı mı? keşke… keşke, elon hepimizi mars hayali ile tokatlasa. insan ırkı olarak kimler tarafından tokatlanmadık ki, ha bir eksik ha bir fazla ne fark eder. en sonunda güler geçeriz “ulan biz bu tezgahı nasıl fark edemedik. bilim insanı zannettik banker bilo gibi adam çıktı” der sonra hayatımıza bakarız. asıl elon musk bizi mars’a götürürse yanarız şimdiden söyleyeyim. kaldı ki adam şimdiden füze atmalara başladı bile, yandık ki ne yandık…

  (…)

  dünya, elon’dan daha az zeki (çok çok az zeki) kapitalistler tarafından zaten mahvedilmiş. işin ucunda “en azından mars’ta serbest kıyafet vardı” diye hayıflanmak da var. gerçekten bir tek kapitalizm’in aklına gelirdi dünya’nın e… s… insanlığı çorak, kupkuru, atmosfersiz mars iklimine mecbur etmek, bir de üstüne üstlük “insanlığa hizmet ediyorum ben daha ne yapayım” diye göstermek. aferin elon, sen hepsinden zeki çıktın.

  (…)

  sonuç olarak, mars’a gidilmez mi? gidilir. başka gezegende yaşamayalım mı? yaşayalım. ama bu özel sektör öncülüğünde olmaz dostlar. özel’de çalışan okurlar çok iyi bilirler; özel, adamın e… s… dünyada bir gün bile özel’de zorken başka bir gezegen, bütün geleceğimiz özel’e emanet edilemez.

  bakın, dünya’yı özel’e emanet ettik 100 yılda s… attılar güzelim gezegeni. ve özel şimdi yangından mal kaçırır gibi mars’a gitmemizi istiyor. mars’a yine gidelim ama ne olur dünya da cepte dursun. mars dünyanın alternatifi değil yazlığı olsun. burayı kurtarırsak mars’ın tadı daha güzel çıkar. başka bir mars vallahi mümkün…

  haber.sol.org.tr

  --alıntı--
sosyal medyadan takip edin
mühendis sözlük facebook mühendis sözlük twitter mühendis sözlük instagram mühendis sözlük youtube mühendis sözlük google plus
duyurular
 • elektronik ve haberleşme mühendisliği
 • inşaat mı makine mi 2
 • matlab antremanları 3
 • bilgisayar önerisi 6
 • yönetim bilişim sistemleri
facebook'tan takip edin