cumali ceber

 • mobil telefonların, 3g ve ardından 4.5g'nin, çok katılımlı sosyal medya platformlarının ve 2000 sonrası gelişen beyinlerin elbirliğiyle yarattığı tipleme.

  insanlara tokat atıyor, balkonlara pisliyor, ağzını yüzünü eğiyor. türlü komiklik sayılan hareketlerle genç nesli kahkahalara boğuyor.

  birçok yönden yeni neslin ve bunun üzerinden eğitim sisteminin, toplum ahlakının; bunların üzerinden yönetim biçiminin turnusolu.

  cumali ceber kalın martı kaşları, göğsüne kadar çektiği pantolunu ile sıradanlığın dışına çıkıp edebi anlamda mizah unsuru olmuştur. bundan sonra davranışlarındaki her çarpıklık mizah kümesinin alt kümesi sayılabileceği ön kabulüyle kaba davranışları, hak gaspları ve hatta kakası ile sözde mizah yapmaktadır.

  belki gerçekten de yolda yürürken cumali ceber tiplemesine benzer biriyle karşılaşmak insanlara tebessüm ettirebilir. bu, sıradanlığın dışında bir mizah unsuru sayılablir. fakat 7. sanat dalı ile bunun üzerine bir kurgu yazmak, bunu oynamak, gala yapmak, vasat altı düşünme yetisine sahip insanlara yönelik bir yapımdır. yapılan komikliklerin üzerine düşünmek mümkün değildir. her bir sahneye, yalnızca o anki davranışa gülünür ve geçilir. hızla soğurulur, hızla sindirilir.

  cumali ceber insanlara gülümsemez. yüzü hep asıktır. bu memnuniyetsizlik ifadesidir. memnun olunacak çok az şey kaldıysa da bu, izleyicilerini yüzü asık, gülümsemeyen; böylelikle yeni toplum düzeninde daha kabul edilebilir bireyler olacakları algısına yönlendirir.

  cumali ceber iyi bir türkçe konuşmaz. sözlerini argolarla süsler. bu davranışın insanlar arasındaki iletişimi güçlendirdiğine, bireylerin bu halde daha iyi iletişim kuracağı algısına yönlendirir.

  cumali ceber kendi adaletini kendi tesis eder. bazen şiddet uygulayarak bazende sözlü tacizlerle insanlara hakettiklerini verir. bu izleyicileri, popüler anlamda anarşizme sürükler. birey hakkı gaspedildiğinde bunu kendi dimakleriyle geri almalı algısına yönlendirir.

  gerçekten de yeni bir türkiye ile karşı karşıyayız. fast food kültürünün bir yansıması gibi; üretmeyen, üretileni hızla tüketilen, tükettiğini ancak yağ olarak depolayan bir nesil.
 • sonu, bir anda ardı ardına çekilen saçma sapan komedi filmleri gibi olur, kimse gidip izlemez diyordum ama fena yanıldım. film gelmiş geçmiş en iyi yaz sezonu türk filmi açılışını yapmış bile.

  filme sanatsal ya da teknik açıdan bakıp eleştirmeye gerek yok zaten yapan kişinin öyle bi iddiası yok. amaç para kazanmak sonuçta. amacı doğrultusunda bakarsak da başarılı olacak gibi. ceplerini dolduracaklar yani. hem ne kadar masrafı olmuştur ki filmin? bu girdiyi yazarken ıan anderson'ın "pop müzik, çocukların cebindeki parayı çalmak gibi bir şeydir." lafı geldi aklıma. sanırım sadece müzik için geçerli değil bu laf.

sosyal medyadan takip edin
mühendis sözlük facebook mühendis sözlük twitter mühendis sözlük instagram mühendis sözlük youtube mühendis sözlük google plus
duyurular
 • elektronik ve haberleşme mühendisliği
 • inşaat mı makine mi 2
 • matlab antremanları 3
 • bilgisayar önerisi 6
 • yönetim bilişim sistemleri
facebook'tan takip edin