6 7 eylül olayları

 • ikinci kuşak ittihat terekkici olan kemalistlerin, sünni müslüman türk devleti yaratma projesi kapsamında 6-7 eylül 1955 tarihinde, artık çoğunlukla istanbul ve izmir'de toplanmak zorunda kalmış gayri müslim (özellikle de rum) yurttaşlarına uyguladığı soykırıma verilen ad.
  yıllar sonra general eskisi sabri yirmibeşoğlu'nun "6-7 eylül özel harp dairesinin muhteşem bir başarısıydı" diye övüneceği olaylar, mustafa kemal'in selanik'teki evinin "rumlar" tarafından bombalanmasıyla başlamıştı. kısa süre içinde ortaya çıkacağı üzere evi bombalayan bir türk istihbarat görevlisiydi. ancak bombalayanın kimliği önemsizdi. soykırım çoktan örgütlenmişti. devlete çalışan ve tirajı taş çatlasa 10 bin olan istanbul ekspres gazetesi bombalamadan çok önce yapılan çalışmayla 190 bin adet basılmış, bombalamayı bekliyordu. bombalama haberi duyulur duyulmaz nereden çıktığı belirsiz (!) binlerce kişi, yağma, yıkım, tecavüz ve cinayetlerine başlıyordu.
  iki gün süren soykırımda, bilinen 15 kişi katledilmiş, 400 kişiye (aralarında erkek çocuklar da var) tecavüz edilmiş, on bine yakın ev, iş yeri, okul, mabet yağmalanmış, yıkılmış, yakılmıştı.
  olay daha sonra, gelenek olduğu üzere komünistlere ihale edildi. tutuklananlar daha sonra serbest kaldı ve bu süreç sırasında gerçek suçlular ve devletin rolü korunmuş ve örtbas edilmiş oldu.
  soykırımdan sonra istanbul'daki gayrimüslim azınlığın büyük bir kısmı ülkeyi terk etti. evlerini, barklarını, iş yerlerini, bir soykırımın gerçekte amaçladığı üzere, soykırımı yapanlara yok fiyatına devrettiler. istanbul, kendisini şehir yapan en önemli unsurlarını bu şekilde yitirdi ve çomaristan olma yolunda hızla ilerledi.
  bize de bu olaydan büyük bir utanç kaldı.
sosyal medyadan takip edin
mühendis sözlük facebook mühendis sözlük twitter mühendis sözlük instagram mühendis sözlük youtube mühendis sözlük google plus
duyurular
 • elektronik ve haberleşme mühendisliği
 • inşaat mı makine mi 2
 • matlab antremanları 3
 • bilgisayar önerisi 6
 • yönetim bilişim sistemleri
facebook'tan takip edin